Zarasų rajono savivaldybės VšĮ Pirminės Sveikatos Priežiūros Centras

Mums rūpi jūsų sveikata...

Migdomieji - viena populiariausių receptinių vaistų grupių visame pasaulyje. Ypač dažnai šie vaistai išrašomi vyresnio amžiaus pacientams. Nors daugelis migdomųjų receptinių prieparatų pradeda greitai veikti, pagerina užmigimą, miego trukmę, bet dažnai šis poveikis būna trumpalaikis, o šalutinių poveikių stebima labai daug.
Pagrindinės migdomųjų preparatų klasės yra benzodiazepinai ir naujos kartos migdomieji preparatai, vadinamieji ,,Z" preparatai. Tai zolpidemas, zopiklonas, zaleplonas. Raminančiai ar migdančiai veikia ir kai kurie antihistamininiai preparatai, antidepresantai.
Šalutinių šių vaistų poveikių yra gausybė. Žmogus, iš vakaro pavartojęs šių vaistų, kitą dieną jaučiasi apdujęs, apsvaigęs, mieguistas, būdingi įvairūs regėjimo, pusiausvyros sutrikimai, bendras silpnumas. Galimi atminties sutrikimai: žmogus neatsimena neseniai vykusių dalykų, sunkiau įsiminti. Dalis pacientų skundžiasi atsiradusiais dilgčiojimais pėdose, pečių juostoje, rankose, galvos skausmu, svaigimu, skausmu. Taip pat virškinamojo trakto funkcijų pakitimais: pykinimu, vėmimu, vidurių užkietėjimu, ar viduriavimu, susikaupusiomis dujomis žarnyne, apetito pokyčiais, svorio priaugimu, skrandžio skausmais ar rūgštingumo padidėjimu. Ilgai vartojant šiuos preparatus gali išsivystyti depresija, nerimas ,kankins pykčio priepuoliai.
Migdomieji - psichiką veikiantys preparatai, kurie pasižymi ir pripratimu: kas naktį juos geriant organizmas pripranta. Išderinamas miego ir budrumo ciklas ir ilgainiui, norint pasiekti tokį patį efektą, reikia vis didesnės dozės. Galų gale vystosi priklausomybė. Neišgėrus migdomųjų, negalima užmigti, vargina nemalonūs viso kūno reiškiniai, dreba galūnės, trinka psichika.
Daugėja mokslo tyrimų, pagrindžiančių teiginius, kad migdomieji trumpina gyvenimą, gali sukelti vėžį, sukelti psichozę, vartojant juos ir vairuojant- neišvengiamos avarijos.
Kaip atprasti nuo migdomųjų, atkurti normalų miego režimą, atsikratyti pripratimo ir priklausomybės?
Pirmas žingsnis: pasikalbėkite su šeimos gydytoju. Jei migdomųjų tabletė jau suformavo Jūsų įpročius, be jos neišsiverčiate, tai tuo labiau būtina pasitarti su specialistu, ypač išsakyti, ką jaučiate, kas vyksta neišgėrus tabletės. Gydytojas patars, ar verta iš karto nutraukti vaisto vartojimą, ar mažinti dozes, ar keisti preparatą kitu, ar ieškoti augalinių raminančių nereceptinių preparatų.
Antras žingsnis: susidarykite planą, veskite miego dienoraštį. Pasižymėkite, per kiek laiko ir kaip pagal Jūsų individualius poreikius atsisakysite piliulių ilgam laikui. Ką turite įtraukti į pl-aną? Aiškų laiką, kuomet jau turite būti lovoje ir kada keltis ryte. Kasdien laikykitės tokio režimo. Venkite pietų pogulio. Pažymėkite, kaip jaučiatės kasdien, kaip sekasi formuoti natūralų miego ritmą. To reikia analizei.
Trečias žingsnis: nuraminkite mintis ir protą. Dvi valandas ar valandą prieš miegą pasistenkite aprimti, negalvoti apie kasdienius rūpesčius, problemas. Išjunkite televizorių, kompiuterį, neskaitykite laikraščių, nežiūrėkite filmų. Galite pasiklausyti atpalaiduojančios muzikos.
Ketvirtas žingsnis: karšta (ar šilta) vonia ar dušas. Karšta vonia ramina, atpalaiduoja raumenis. Atsipalaidavęs kūnas greičiau pasiruošia miegui. Ypač jei į vonią įpilsite šlakelį levandų, sandalmedžio eterinių aliejų. Jei nemėgstate gulėti karštoje vonioje- tiks ir šiltas dušas. Eterinių aliejų galite įpilti į savo dušo žele. Ties, karštos vonios turėtų vengti širdies problemų turintys asmenys, nes gali padažnėti pulsas, bus sunkiau užmigti. Tada geriau pasinaudoti šiltu dušu.
Penktas žingsnis: tikėkite, kad galite užmigti natūraliai, ir sekite savo natūralų miego poreikį. Vieniems reikia daugiau miego, kitiems- mažiau. Jei, atsigulę nuolat galvosite, kaip sumažėja laikas iki rekomenduojamos miego trukmės (tarkim, 7-8 valandų), galite ir neužmigti. Stenkitės mažiau galvoti apie tai, kiek liko laiko miegoti, kaip prastai miegate. Susikoncentruokite į tai, kad esate labai pavargęs, atsipalaidavęs.
Šeštas žingsnis: kurkite ,, miegui draugišką" aplinką miegamajame. Patogi lova, tinkamas čiužinys, patalynės spalva, miegamojo apšvietimas, interjeras- visi šie veiksniai turi įtakos Jūsų miegui. Pasistenkite, jog miegamasis taip ir liktu miegamuoju: nevalgykite jame, nedirbkite. Televizorių, kompiuterį laikykite kitame kambaryje. Gerai vėdinkite miegamąjį, saugokite nuo drėgmės, tačiau kambario temperatūra neturi būti aukšta. Vilkėkite patogius medvilninius apatinius ar pižamą. Galite miegamąjį pakvėpinti minėtais eteriniais aliejais: levandų, pačiulės.
Septintas žingsnis: venkite gėrimų ir užkandžių su kofeinu ar dideliu cukraus kiekiu prieš miegą. Venkite ir bet kokio ,,sunkaus" maisto. Maistas, kurio sudėtyje daug angliavandenių, suteiks organizmui energijos, stimuliuos medžiagų apykaitą. O mes kaip tik siekiame darnaus ir visapusiško organizmo ramumo. Kava, arbata- taip pat puikiai žinomi stimuliatoriai ir gero miego vagys, tad geriau troškulį malšinkite šiltu pienu ar tiesiog vandeniu. Gerkite nedaug, kad naktį nereikėtų keltis į tualetą, o ryte neatsibustumėte paburkusiais paakiais. Apskritai venkite stimuliuojančių, kofeino turinčių gėrimų po vidurdienio. Jei kankina alkis prieš miegą, pamėginkite vėlgi miegui draugišku valgiu, pavyzdžiui bananu ar nedideliu javainiu..
Aštuntas žingsnis: užtikrinkite tinkamą kambario tamsumą. Bet kuris šviesos šaltinis, sklindantis pro durų plyšį, langą gali trikdyti Jūsų gerą ir ramų miegą. Turėkite tankaus audinio tamsias užuolaidas ar žaliuzes, kad galėtumėte pasislėpti nuo gatvės žibintų, pilnaties ar kokios šviesos iš lauko. Panašiai turėtų būti ir su garsu - sandarinkite langus, duris, kad išvengtumėte triukšmo iš lauko ar kitų kambarių, neįrenginėkite miegamojo toje buto pusėje, kuri atsiveria į judrią gatvę. Stenkitės su namiškiais eiti miegoti panašiu laiku. Blogiausiu atveju naudokite saugius ir patogius ausų kamštukus.
Devintas žingsnis: sportuokite. Bent po trisdešimt minučių kasdien. Turėsite ne tik gražią figūrą, ar sveiką kūną, bet ir labiau pavargsite, organizmas geriau pasiruoš miegui.
Dešimtas žingsnis: jei pasitarę su gydytoju, nuspręsite, jog problema gana sudėtinga, išbandykite psichoterapiją. Kaip ir kitoms priklausomybės rūšims, šiuo metu populiariausia kongnityvinė psichoterapija. Kartu su specialistu išmoksite keisti savo gyvenimo būdą, požiūrį į miegą ar Jus kankinančias miego problemas, požiūrį į miego piliules.
Supraskite, kad greitų ir apčiuopiamų rezultatų galbūt nepavyks pasiekti iš karto. Kol vaistai visiškai pasišalins iš organizmo, kol baigsis nemalonūs fiziniai pojūčiai, gali užtrukti apie tris savaites ir ilgiau. Galvokite apie visus tuos teigiamus dalykus, kuriuos gausite, kai atprasite nuo miego vaistų ir vėl būsite pats sau miego šeimininkas.


Šaltinis: Audrė Bartaševičiūtė

1
0
1

Įstaigos darbo laikas

P.: 7.30-18.00

A.: 7.30-18.00

T.: 7.30-18.00

K.: 7.30-18.00

P.: 7.30-18.00

Š.: 8.00-14.00

 

 Registratūra (8 385) 51776; (8 385) 51338

Išankstinė registracija

8 (385) 51797  nuo 8.00 iki 12.00 val.

Registracija internetu

Draustumo tikrinimas

Greitoji pagalba

Apklausa

Kaip vertinate "Burnos higienos" paslaugos kokybę Zarasų PSPC?

Labai gerai - 55.6%
Gerai - 27.8%
Patenkinamai - 11.1%
Blogai - 5.6%

Viso balsavo: 180
Balsavimas baigtas nuo: 31 Gruo 2018 - 23:00

E-sveikatos projektas

Akcija "Aplenk ligą"

Asmenų, priklausomų nuo psichoaktyvių medžiagų, socialinė integracija

 

Narkotikų žalos mažinimas (Respublikinio priklausomybės ligų centro video medžiaga)

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas