Zarasų rajono savivaldybės VšĮ Pirminės Sveikatos Priežiūros Centras

Mums rūpi jūsų sveikata...

 

Ėduonis – labiausiai pasaulyje paplitusi dantų liga.

Dantų ėduonies atsiradimą lemia daugelis priežasčių: burnos higiena, sumažėjęs dantų atsparumas, dantų apnašas, paveldimumas. Įtakos turi ir mitybos įpročiai : neracionali mityba, didelis angliavandenių kiekis maiste, netinkamas maitinimosi režimas, mažas fluoro kiekis geriamajame vandenyje.

Skandinavijos šalių patirtis parodė, kad dantų ligų profilaktika 50 kartų pigesnė už jų gydymą. Vaikų krūminių dantų silantavimo paslaugas teikia pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigose dirbantys odontologai. Lėšos skirtos iš privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto, todėl 6-14 metų vaikams krūminiai dantys dengiami nemokamai.

Nors silantai odontologijoje naudojami jau porą dešimtmečių, dar nemažai žmonių apie juos nieko nežino. Ši apsauginė medžiaga gali išgelbėti vaikų dantis nuo ėduonies. Vaikai pas odontologus ateina su katastrofiškai sugedusiais dantimis,kuriuos ne dengti,o šalinti reikia. Žmonių požiūris į dantų priežiūrą kiek atsainus. Tėvai savo dantimis susirūpina tik tada kai ištinsta žandas. Vaiko dantimis rūpinamąsi panašiai. Todėl statistika žiauri: ėduonies pažeisti 94 procentai šešiamečių vaikų dantų ir tik pusė procento suaugusiųjų šalyje gali džiaugtis ėduonies nepaliesta šypsena.

Silantai - dantų ėduonies profilaktikai skirta skysta plombinė medžiaga, kuria užpildomos nuolatinių krūminių dantų vagelės, kad į jas nepatektų ėduonį sukeliančios bakterijos.

Tėvai turėtų žinoti, kad labai svarbu dantis laiku padengti silantais. Rekomenduojama tą daryti per pirmuosius keturis mėnesius išdygus nuolatiniams krūminiams dantims. Išdygę dantys du-tris metus būna labiausiai pažeisti, todėl reikėtų stengtis juos kuo greičiau apsaugoti. Laikas, tinkamas silantavimui gana trumpas. Danties vagelės greit apsineša, atsiranda pirminių ėduonies požymių, o tada silantuoti jau per vėlu - tik užkonservuoti ėduonį.

Silantais galima dengti ne tik sveikus dantis,bet ir tuos, kuriuose jau atsirado ėduonies ir taip sustabdyti jo plitimą.Tačiau kiekvienu atveju odontologas turi įvertinti, kada verta dengti dantį silantais, o kada jau nėra prasmės tą daryti. Silantais dengti rekomenduojama ir prieškrūminius dantis.

Silantai nėra amžini. Jų sluoksnis gal sueižėti,todėl pas odontologą reikėtų pasitikrinti po 3 mėnesių, vėliau - kiekvieno profilaktinio patikrinimo metu. Jei silantas iškrenta, krūminiai dantys dengiami pakartotinai. Laiku padengus vaikų dantis silantais, ėduonies atsiradimo tikimybė sumažėja 80-90 procentų. Kita vertus, tai daug pigiau nei sugedusių dantų gydymas ir plombavimas.

1
+1

Įstaigos darbo laikas

P.: 7.30-18.00

A.: 7.30-18.00

T.: 7.30-18.00

K.: 7.30-18.00

P.: 7.30-18.00

Š.: 8.00-14.00

 

 Registratūra (8 385) 51776; (8 385) 51338

Išankstinė registracija

8 (385) 51797  nuo 8.00 iki 12.00 val.

Registracija internetu

Draustumo tikrinimas

Greitoji pagalba

Apklausa

Kaip vertinate "Burnos higienos" paslaugos kokybę Zarasų PSPC?

Labai gerai - 55.6%
Gerai - 27.8%
Patenkinamai - 11.1%
Blogai - 5.6%

Viso balsavo: 180
Balsavimas baigtas nuo: 31 Gruo 2018 - 23:00

E-sveikatos projektas

Akcija "Aplenk ligą"

Asmenų, priklausomų nuo psichoaktyvių medžiagų, socialinė integracija

Narkotikų žalos mažinimas (Respublikinio priklausomybės ligų centro video medžiaga)

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas