Zarasų rajono savivaldybės VšĮ Pirminės Sveikatos Priežiūros Centras

Mums rūpi jūsų sveikata...

KADA IŠDYGSTA PIRMIEJI DANTUKAI ?

Nuo penkto iki aštunto mėnesio pradeda kaltis apatiniame žandikaulyje pirmieji pieniniai dantukai. Paprastai berniukams jie pradeda dygti anksčiau nei mergaitėms. Antrųjų gyvenimo metų pradžioje vaikas turi turėti aštuonis dantukus. Visą pieninį sąkandį sudaro dvidešimt dantų: kandžiai, iltiniai ir krūminiai.

 

PIRMŲJŲ DANTUKŲ PRIEŽIŪRA

Nors tik ką išdygę pieniniai dantukai tokie gražūs ir balti, bet juos netinkamai prižiūrint, lengvai pažeidžiami ėduonies. Ypač svarbus tinkamas kūdikio maitinimas. Natūraliai maitinant kūdikį,jis vystosi geriausiai. Dirbtinai maitinant atsiranda ėduonies pavojus dėl cukraus

ir jo produktų, kurių yra mišiniuose, tyrelėse, sultyse, maitinant prieš miegą ir po to nenuvalant dantukų. O kaip kūdikiui nuvalyti dantukus? Tam panaudokite drėgną marlę. Po pusryčių ir, ypač, po vakarienės nuvalykite vaikučio dantukus, švelniai braukdamos jų paviršiumi. Taip daroma iki vienerių metų amžiaus, kol dar neišdygo pieniniai krūminiai dantys,turintys nelygią struktūrą. Tada reikia įsigyti minkštą vaikišką šepetuką ir juo valyti dantukus be pastos.

Kai vaikas ūgtelės ir supras, kad pastos nuryti negalima, nors ir yra skani, įsigykite vaikiškos dantų pastos. Iki šešerių, septynerių metų amžiaus vaikų dantukus turėtų valyti tėveliai, nes patys vaikai nesugeba gerai išvalyti.

 

,,BUTELIUKO ĖDUONIS“

Jeigu vaikui dažnai,ypač nakčiai, duodamas buteliukas su saldžia arbata, sudaromos idealios sąlygos ėduoniui vystytis. Tokių vaikų, net nesulaukusių dviejų metukų, dantys sparčiai genda. Kad negestų dar labiau, rekomenduojama atlikti pažeistų dantukų fluoravimo procedūras – tepti fluoro laku, fluoro žele. Po dešimties tokių procedūrų dantys sukietėja, yra užkonservuojami sustabdant jų gedimą.

 

PIENINIŲ DANTUKŲ PROFILAKTIKA

Kokybiška burnos ertmės higiena-svarbiausia vaikų dantų ėduonies profilaktikos priemonė.  Iki penkių-šešerių metų vaikų dantukų valymu turėtų rūpintis tėveliai ir kantriai mokyti juos šios procedūros.  Jie turėtų išmokti po saldumynų kaskart išsiskalauti burną.

 

PIENINIŲ DANTŲ GYDYMAS

Daugelis tėvelių klaidingai mano, kad pieninių vaikų dantukų saugoti ir gydyti nebūtina, nes juos visus pakeis nuolatiniai . Mes, odontologai, sakome - būtina saugoti pieninius vaikų dantukus, juos gydyti ir taikyti profilaktines priemones. Viena iš pieninių dantų funkcijų - užimti savo vietą besiformuojančiame žandikaulyje. Jei sugedęs dantukas ištraukiamas anksčiau laiko, daugiau nei pusmetis nuo natūralaus kritimo, gali susiaurėti žandikaulis.

Tada nuolatiniams dantims neužteks vietos dantų lanke, jie augs kreivi, formuosis netaisyklingas sąkandis. Negydomi pieniniai dantys yra infekcijos židinys ir gali sukelti sistemines ligas, mažinti organizmo imuninį atsparumą.

Pieniniai dantys genda greičiau nei nuolatiniai. Tai lemia jų anatomija. Pieninių dantų nervo kamera yra santykinai didelė ir, esant ėduoniui, infekcija greit pažeidžia nervą, išsivysto pulpitas. Skirtingai nei nuolatinių dantų nervas ne šalinamas, o gydomas medikamentais.

Pieninio danties šaknų kanalai neplombuojami, nes, vystantis nuolatinio danties užuomazgai, vyksta fiziologinis pieninio danties šaknų tirpimas, jos trumpėja. Kanalo užpildas taip pat turi rezorbuotis kartu su šaknimi.

 

 

BŪTINA ŽINOTI

Dažnai tėvai pasakoja, kad pirmą kartą nuėjęs pas gydytoją odontologą vaikas tikrai nieko nebijo. Pradeda bijoti nuo antro, trečio karto. Jei taip atsitiko, iš dalies kaltas ir gydytojas. Jei vaikas bijo išsižioti jau pirmą kartą, reikia ieškoti kitų psichologinių priežasčių. Gal būt, odontologų bijo ir patys tėvai? Vaikai greitai pajunta tėvų nerimą, nes vaiką su mama sieja ypatingas ryšys.

Tėvai turi pasistengti įveikti ne tik savo baimes, bet ir paruošti vaiką būsimam susitikimui. Jei tėvai nenori bendradarbiauti su mediku, tuomet vienintelis prašymas – netrukdyti, paprašius gydytojui išeiti iš kabineto, nedalyvauti gydant, nes perdėtas rūpestis ir nuolatinis klausinėjimas, ar neskauda, kaip jautiesi, gali sukelti sumišimą.  Netgi reikėtų vengti vartoti žodį ,,skausmas“, surasti kuo jį pakeisti.

Paprastai tėvai, jei mažyliui dar nėra 3-3,5 metų, būna šalia jo, kol gydomi dantys. Bet vyresni vaikai jau yra psichologiškai subrendę ir pasirengę kartais ir nemalonioms odontologinėms procedūroms.

Kartais tėvai nesako, kas laukia vaiko, bet jo apgaudinėti nereikia nes vėliau nepasitiki suaugusiais. Pasitaiko,kad tėvai gąsdina vaiką, jei jis neklauso, kad nuves pas policininką, odontologą.  Ar galima vėliau tikėtis, kad vaikas nebijos eiti pas gydytoją?

Jei vaikas yra sunkaus charakterio, išlepintas, gydant geriau jį atskirti nuo tėvų. Jei vaikas yra įpratęs neklausyti tėvų, tai lygiai taip pat jis elgsis su gydytoju. Medikas turi būti švelnus,geras, bet privalo išsaugoti savo autoritetą. Vaikas turi suprasti, kad atėjus pas gydytoją, galioja tam tikros elgesio taisyklės ir jų reikia laikytis.

1
+1

Įstaigos darbo laikas

P.: 7.30-18.00

A.: 7.30-18.00

T.: 7.30-18.00

K.: 7.30-18.00

P.: 7.30-18.00

Š.: 8.00-14.00

 

 Registratūra (8 385) 51776; (8 385) 51338

Išankstinė registracija

8 (385) 51797  nuo 8.00 iki 12.00 val.

Registracija internetu

Draustumo tikrinimas

Greitoji pagalba

Apklausa

Kaip vertinate "Burnos higienos" paslaugos kokybę Zarasų PSPC?

Labai gerai - 55.6%
Gerai - 27.8%
Patenkinamai - 11.1%
Blogai - 5.6%

Viso balsavo: 180
Balsavimas baigtas nuo: 31 Gruo 2018 - 23:00

E-sveikatos projektas

Akcija "Aplenk ligą"

Asmenų, priklausomų nuo psichoaktyvių medžiagų, socialinė integracija

Narkotikų žalos mažinimas (Respublikinio priklausomybės ligų centro video medžiaga)

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas