Zarasų rajono savivaldybės VšĮ Pirminės Sveikatos Priežiūros Centras

Mums rūpi jūsų sveikata...

Jei kartais ir jūs sulauktumėte taip besielgiančio svečio, neskubėkite teisti – jis nebūtinai siekia jus apvalgyti. Gali būti, kad žmogų tiesiog staiga ištiko... hipoglikemija.
Hipoglikemija – būsena, kai dėl tam tikrų priežasčių kritiškai sumažėja gliukozės (pagrindinio mūsų energijos šaltinio) koncentracija kraujyje. Kaip ir karščiavimas, ši būsena savaime nėra liga, tačiau tai rimtas organizmo siunčiamas perspėjimas, į kurį tinkamai ir laiku nesureagavus gali ištikti koma ar net mirtis.

Normaliam gliukozės kiekiui kraujyje palaikyti svarbus yra tinkamas hormonų (ypač insulino ir gliukagono), mitybos ir fizinio krūvio balansas. Dažniausiai hipoglikemija pasireiškia cukriniu diabetu (CD) sergantiems žmonėms, kurie susišvirkštė per daug insulino, išgėrė per daug gliukozės kiekį mažinančių tablečių ir/arba per mažai suvalgė maisto, ir/arba patyrė didesnį fizinį krūvį nei įprastai. Tačiau taip pat esti nemažai priežasčių, dėl kurių hipoglikemija gali ištikti ir CD nesergančius asmenis, pavyzdžiui:
– per klaidą išgėrus svetimų vaistų nuo CD (metformino, gliklazido, glimepirido ir kt.);
– ilgai badaujant arba mažai valgant ir patiriant didelį fizinį krūvį;
– sergant kitomis sunkiomis ligomis (hipoglikemija kartais kamuoja sergančius hepatitu, inkstų ligomis);
– organizmui gaminant per daug insulino (pvz. išsivysčius insulinomai, t.y. retam kasos navikui, kurio ląstelės nevaldomai gamina didžiulius kiekius insulino, taip pat išdidėjus insuliną gaminančioms kasos beta ląstelėms);
– esant hormonų disbalansui organizme (pvz. sutrikus antinksčių ir/ar hipofizės veiklai).

HIPOGLIKEMIJOS SIMPTOMAI:
– staiga išpylęs šaltas prakaitas
– drebulys
– bendras silpnumas
– išblyškusi oda
– nepaaiškinamas nerimas, dirglumas
– ryškiai juntami širdies „dūžiai“
– galimi ir regėjimo sutrikimai
– apalpimas
– sąmonės netekimas

PIRMOJI PAGALBA:
Principas – kuo skubiau pakelti gliukozės lygį kraujyje. To gali būti siekiama sučiulpiant gliukozės tablečių, saldainių, išgeriant saldžios arbatos, sulčių ar kitų nealkoholinių gėrimų, suvalgant greitai veikiančių angliavandenių turinčio maisto. Jei tai padarius simptomai išlieka arba gliukomatis (jei tokį turite) vis dar rodo per mažą gliukozės kiekį kraujyje, sučiulpkite/suvalgykite/išgerkite daug angliavandenių turinčių produktų iki kol pajusite pagerėjimą. Tokiomis greitomis priemonėmis pakėlus gliukozės lygį iki normalaus, svarbu nepamiršti ir normaliai pavalgyti tam, kad efektas nebūtų trumpalaikis.
Jei hipoglikemijos simptomai tokie sunkūs, kad pasidaro keblu suvartoti daug angliavandenių turinčių produktų per burną, padėti gali gliukagono ir/ar gliukozės injekcijos į veną.
Jei žmogus prarado sąmonę, nemėginkite jam sumaitinti ar sugirdyti saldžių produktų, nes gali įvykti jų aspiracija į plaučius, verčiau nedelsdami kreipkitės į GMP.

KADA KREIPTIS Į MEDIKUS:

Į šeimos gydytoją, jei:

– jums nediagnozuotas CD, tačiau kartais juntate hipoglikemiją primenančius simptomus (neprošal būtų pasitikrinti gliukozės koncentraciją kraujyje);
– jums diagnozuotas CD ir kartojasi hipoglikemijos epizodai (gali būti, kad reikia keisti vartojamo insulino ar tablečių dozavimą).

Į GMP, jei:
– žmogus, kurį žinote sergant CD arba kuriam CD nediagnozuotas, tačiau kartodavosi hipoglikemijos simptomai, staiga praranda sąmonę.

Būkime sveiki!

Informacija iš https://www.facebook.com/skubiosios.medicinos.klinika/posts/1817082588518577

 

 

1
+1

Įstaigos darbo laikas

P.: 7.30-18.00

A.: 7.30-18.00

T.: 7.30-18.00

K.: 7.30-18.00

P.: 7.30-18.00

Š.: 8.00-14.00

 

 Registratūra (8 385) 51776; (8 385) 51338

Išankstinė registracija

8 (385) 51797  nuo 8.00 iki 12.00 val.

Registracija internetu

Draustumo tikrinimas

Greitoji pagalba

Apklausa

Kaip vertinate "Burnos higienos" paslaugos kokybę Zarasų PSPC?

Labai gerai - 55.6%
Gerai - 27.8%
Patenkinamai - 11.1%
Blogai - 5.6%

Viso balsavo: 180
Balsavimas baigtas nuo: 31 Gruo 2018 - 23:00

E-sveikatos projektas

Akcija "Aplenk ligą"

Asmenų, priklausomų nuo psichoaktyvių medžiagų, socialinė integracija

Narkotikų žalos mažinimas (Respublikinio priklausomybės ligų centro video medžiaga)

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas